Wysłodki buraczane powstają w trakcie produkcji cukru spożywczego. Są to mówiąc najprościej rozdrobnione bulwy buraków, z których wyługowano cukier. Wysłodki buraczane suche są doskonałą paszą dla zwierząt hodowlanych, takich jak konie, bydło, owce i trzoda chlewna. Należą one do pasz treściwych i są cennym materiałem paszowym. Przeczytaj artykuł i sprawdź, jakie mają zalety w żywieniu zwierząt!

Wysłodki buraczane suche – co zawierają?

Wysłodki zawierają bardzo dużo węglowodanów, takich jak polisacharydy: celuloza, pektyny, ligniny, hemiceluloza. Dzięki temu wysłodki buraczane zapobiegają kwasicy żwacza – pektyny są szybciej fermentowane w żwaczu nic nż celuloza, a ponadto dostarczają szybkiej energii dla bakterii w żwaczu. Wapń to kolejny, wartościowy składnik, który znajduje się w wysłodkach. Doskonale uzupełnia jego niedobory. Zawierają też spore ilości potasu.

Jak dawkować wysłodki i jakie mają zalety?

Wysłodki buraczane wyróżniają się dużą smakowitością, dlatego pasza ta jest bardzo chętnie zjadane przez zwierzęta. Jednak aby dostarczyć zwierzętom wszystkie wartości odżywcze, trzeba pilnować dawek skarmiania. Wysłodki dla krów mlecznych, krów zasuszonych i opasów są cennym źródłem energii. Należy zrezygnować z podawania wysłodków krowom zasuszonym lub podawać ich niewielką ilość, ponieważ może to spowodować ich nadmierne otłuszczenie. Warto też mieć na uwadze, że potas, który jest obecny w wysłodkach może powodować nadmierne zwapnienia w okresie okołoporodowym u krów, dlatego tutaj trzeba restrykcyjnie przestrzegać. Udział wysłodków buraczanych suchych może stanowić 10 – 20% suchej masy pasz objętościowych. Natomiast od 10% do 50% wysłodki mogą stanowić masy mieszanki paszy treściwej uzupełniającej. Wysłodki są doskonałą paszą dla loch prośnych oraz koni. Młodsze loszki hodowlane mogą jeść wysłodki praktycznie bez żadnych ścisłych ograniczeń. Podawanie tej paszy doskonale wpływa na potencjał energetyczny zwierząt, co z kolei powoduje większą wydajność hodowli – szybszy wzrost oraz wcześniejszą dojrzałość płciową i gotowość do reprodukcji. Oczywiście, tak jak było wspomniane wysłodki zapobiegają kwasicy żwacza, która jest częstym schorzeniem, gdy brak odpowiedniej karmy.

Przechowywanie i magazynowanie

Wysłodki mokre stanowią problematyczną paszę. Zawierają dużo wody i są kłopotliwe nieco bardziej w przechowywaniu i magazynowaniu niż suche. Dlatego jeśli kupujemy wysłodki mokre, należy je albo zakisić, albo jak najszybciej skarmić nimi zwierzęta. Mokre wysłodki są dostępne jedynie w trakcie trwania kampanii cukrowniczej. Wysłodki buraczane suche dosyć łatwo jest przechowywać i magazynować. Są one one dostępne w sprzedaży przez cały rok, dlatego nie zawsze jest konieczne robienie zapasów. Umieszczone w odpowiedni sposób wysłodki nie pleśnieją i nie wilgotnieją. Ich ceny są równie przystępne – każdy hodowca, powinien uwzględnić tą paszę, zwłaszcza jeżeli zależy mu na efektywnej i wysokiej jakości produktach.