Karta kierowcy to dokument każdego kierującego samochodem, który jest wyposażony w tachograf. Odnosi się to głównie do pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 3,5 tony i odnosi się do przewozu ludzi w liczbie większej niż dziewięć razem z kierowcą. Co trzeba zrobić, żeby dostać tego rodzaju kartę?

Karta kierowcy jest dokumentem potrzebnym do wykonywania przewozów profesjonalnych

Karta kierowcy nie została wymyślona w Polsce. Jest ona regulowana przez Rozporządzenie Parlamentu i Rady (UE) Nr 165/2014 o stosowaniu urządzeń rejestrujących w transporcie drogowym. Zgodnie z przepisami, które się w nim znajdują kartę kierowcy można wydać dosłownie każdemu kierowcy, który wykonuje przejazdy samochodem z tachografem cyfrowym. Odnosi się to do wszystkich kierowców, którzy prowadzą auta o dopuszczalnej masie całkowitej, która przekracza 3,5 tony w odniesieniu do przewozu pojazdów i transportu osób w liczbie większej niż dziewięć.

Jakie są obowiązki prowadzącego związane z wydaniem karty kierowcy?

Karta kierowcy jest obowiązkowym dokumentem, dla każdego, kto prowadzi pojazd o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 tony. Żeby uzyskać kartę kierowcy, trzeba pójść do właściwego organu państwa członkowskiego, w którym kierowca ma swoje miejsce zamieszkania. Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na tej temat, to wpisz w wyszukiwarkę Google hasło: wzór wniosku o kartę kierowcy. Na terenie kraju tego rodzaju kartę tworzy Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych S.A. (PWPW) w Warszawie.