Prowansja – tradycyjna i malownicza francuska wieś w Twoim wnętrzu

Styl prowansalski to styl białych ścian, postarzanych mebli, a do tego dekoracji często z pchlego targu. Wszystko wykończone jest przeważnie dużą ilością świeżych kwiatów ciętych w wazonie. To styl, który nawiązuje do spokojnej i malowniczej, tradycyjnej wsi z dawnych lat.

Kolorystyka, z której korzysta aranżacja prowansalska, to głównie różne odcienie bieli i jasne szarości (na ścianach, meblach i dodatkach). Oprócz głównych barw, przeplatają się również pastelowe kolory związane z regionem, między innymi: żółty – nawiązujący do południowego słońca, fioletowy – jak lawenda, z której słynie Prowansja, czy delikatny róż subtelnie rozjaśniający przestrzeń pomieszczenia. Do tego dochodzą różnorodne, miękkie i naturalne materiały i motywy roślinne.

Stół to mebel, który ma swoje miejsce w każdym domu

Styl prowansalski doskonale sprawdza się w jadalni, w której podstawą wyposażenia jest stół i krzesła. Najczęściej wybieranym meblem do jadalni jest stół czteroosobowy – to model, który pasuje do niewielkich i średnich pomieszczeń. Do wyboru są ponadto stoły sześcio-, ośmio- i dziesięcioosobowe.

Ale nie tylko w jadalni przydają się stoły. Stoły do salonu w stylu prowansalskim świetnie wpasują się we wnętrze kuchni, a także salonu utrzymanego w tym samym stylu. Możesz zdecydować się na gotowy komplet lub samemu skompletować krzesła do stołu. W takim wariancie pamiętaj, że meble nie muszą pochodzić z tej samej linii, a jeśli jednak decydujesz się na tę samą kolekcję, zaszalej z ich kolorami.

Wybierz odpowiednie meble do swojego wnętrza

Styl prowansalski to dobry pomysł również na stoliki kawowe w salonie. W zależności od wystroju, możesz wybierać spośród stolików i stołów rozkładanych stworzonych z drewnianych nóżek i na przykład białych blatów. Sprawdź ofertę stołów i stolików, którą przygotował dla Ciebie sklep meble.pl i wybierz taki mebel, który najlepiej sprawdzi się w Twoim wnętrzu.

Dopasowując krzesła do stołu prowansalskiego pamiętaj, że ważny jest nie tylko ich design, ale także wymiary oraz odległość poszczególnych części od stołu. Optymalną szerokość, którą musisz przewidzieć na jedną osobę, to minimum sześćdziesiąt centymetrów. Do stołu, którego blat jest na wysokości siedemdziesięciu (plus – minus pięć centymetrów), dobiera się krzesła o wysokości siedziska około czterdzieści – czterdzieści pięć centymetrów od podłogi.