Sceny batalistyczne zostały uwieńczone na płótnach wielu znanych artystów. Nie brakuje na nich krwawych walk wojennych, oblężeń czy pochodów

Malarz scen bitewnych

To w jaki sposób przedstawiona jest scena batalistyczna na obrazie zależy od wizji twórcy. Dużym dorobkiem artystycznym o tej tematyce może pochwalić się najwybitniejszy polski artysta Jan Matejko. Nie sposób znaleźć osobę, która nie słyszałaby o przedstawionej na płótnie „Bitwie pod Grunwaldem”. Ten malarz scen bitewnych stworzył to dzieło na ogromnym płótnie za pomocą farb olejnych. Artysta przedstawił tu walkę pomiędzy Krzyżakami, a wojskami polsko – litewskimi. Patrząc pierwszy raz na to dzieło ma się wrażenie, że występuje na nim ogromny tumult i chaos.

 

Liczba osób przedstawiona na obrazie jest bardzo pokaźna. Jednak przyglądając się z bliska można zobaczyć bardzo wyraźne i realistyczne postacie. Z obrazu tego wyłania się dynamizm i agresja z jaką walczą między sobą rycerze. Innym znanym dziełem tego artysty jest między innymi „Bitwa pod Racławicami”.
W europejskim, a także polskim dorobku architektury i sztuki nie brakuje wybitnych dzieł o tematyce wojennej. Każdy malarz scen bitewnych był niezastąpionym artystom, potrafiącym przenieść się na pole bitwy i doskonale odzwierciedlić grozę jaka towarzyszyła w czasie ciężkich zmagań bitewnych.